Перейти до вмісту (натисніть Enter)
СИСТЕМА УПРАВЛІННЯ ДІЯЛЬНІСТЮ ГОСПОДАРСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ З ВИРОБНИЦТВА МОЛОЧНИХ ПРОДУКТІВ: СУБ’ЄКТНИЙ ТА ОБ’ЄКТНИЙ АСПЕКТ
Денисюк О.Г.
Цаль-Цалко Ю.С.
ЗАВАНТАЖИТИ СТАТТЮ
АНОТАЦІЯ
У статті проаналізовано сучасні підходи до функціонування системи управління господарськими організаціями з виробництва молочних продуктів в контексті суб'єктного та об'єктного аспектів в умовах резильєнтності економічного середовища. Встановлено, що в Україні спостерігається тенденція до постійного коливання і та зменшення кількості господарських організацій у сфері виробництва молочних продуктів, а також скорочення кількості зайнятих працівників. Проведений аналіз показав домінування малих суб'єктів господарювання із мікропідприємствами у структурі галузі, що становить 71,6% від загального обсягу, при одночасній частці підприємств великого бізнесу лише 3,0%. Найбільшу зайнятість в галузі забезпечують господарські організації, де працює від 250 і більше осіб, в яких зайнято 70,9% працівників. Дослідження виявило проблеми з низькою продуктивністю праці, недостатнім рівнем створеної доданої вартості і нестабільним показниками рентабельності господарювання. Розкрито структурно-функціональний, виконавчий та координаційний зміст системи управління, яка складається із органів управління, органів управлінської діяльності та об'єктів управління. Обґрунтовано доцільність формування системи суб'єктів і об'єктів управління на стратегічному, тактичному і оперативному рівнях з метою забезпечення самодостатнього розвитку бізнесу. Доведено важливість включення сільськогосподарських виробників молока та членів трудового колективу до участі в управлінні господарською організацією, використання координаційних інструментів замість прямого підпорядкування, формування відповідних стратегічних центрів відповідальності на рівні структурних підрозділів. Визначено перспективи наукових досліджень щодо розробки механізму адаптації суб'єктів і об'єктів управління до динамічного зовнішнього середовища господарських організацій.
КЛЮЧОВІ СЛОВА
система управління, суб'єкти управління, об'єкти управління, господарські організації, стратегічне управління, тактичне управління, оперативне управління, самодостатній розвиток, резильєнтність.
ПОСИЛАННЯ
1. Гребінчук О.М. (2010). Стратегічне, тактичне та оперативне управління виробництвом машинобудівних підприємств. Ефективна економіка, № 10.
2. Денисюк О.Г., Цаль-Цалко Ю.С. (2025). Стратегія і тактика управління інноваційною діяльністю в процесі самодостатнього розвитку бізнесу з промислової переробки молока: стан та перспективи. Економічний простір, № 200. С. 158-166.
3. Дяченко Л.А. (2012) Суть та особливості управління підприємствами туристичної сфери. Вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту. Економічні науки, Вип. 1. С. 217-224.
4. Задорожна Л.М. (2017). Ситуаційний менеджмент в системі стратегічного і тактичного управління діяльністю підприємства. Бізнес-навігатор, Вип. 3. С. 35-38.
5. Корпоративний сайт АТ «РУДЬ».
6. Мочерний С.В. (2002). Економічна енциклопедія (у 3-х т.). Т. 3. К.: Вид. центр «Академія», 952 с.
7. Мочерний С.В. (2000). Економічна енциклопедія (у 3-х т.). Т. 1. К.: Вид. центр «Академія», 864 с.
8. Перерва І.О., Єдинак В.Ю. (2022). Стратегічне управління підприємством як основний інструмент в руках сучасного керівника. Innovation and Sustainability, Вип. 3. С. 159-164.
9. Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. Верховна Рада України.
10. Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні: Закон України від 16.07.1999 р. № 996-XIV. Верховна Рада України.
11. Таран-Лала О., Сухорук К. (2021). Особливості стратегічного управління підприємством. Економіка та суспільство, № 25.
12. Чорний Г.М., Ларіна Я.С., Міщенко І.А. (2016). Аспекти управлінської діяльності в теорії аграрного менеджменту. Економіка АПК, № 3. С. 80-85.
13. Яркіна Н.М. (2014). Управління підприємством як економічна категорія (теоретичні аспекти). Держава та регіони. Серія Економіка та підприємництво, № 1. С. 130-136.
14. Ястремська О.М., Ястремська О.О. (2020) Управління розвитком підприємств: уточнення теоретичних положень. Проблеми економіки, № 1(43). С. 214–226.