Перейти до вмісту (натисніть Enter)
ГЛОБАЛІЗАЦІЯ ТА РЕГІОНАЛІЗАЦІЯ: ВЗАЄМОДІЯ, ВИКЛИКИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ДЛЯ СУЧАСНОЇ СВІТОВОЇ ЕКОНОМІКИ
ЗАВАНТАЖИТИ СТАТТЮ
АНОТАЦІЯ
У статті досліджено взаємодію глобалізаційних та регіоналізаційних процесів у сучасній світовій економіці. Проаналізовано вплив цих процесів на економічну політику країн, роль інтеграційних об'єднань, таких як Європейський Союз, у формуванні єдиних економічних просторів. Окремо розглянуто складність процесів уніфікації через національні інтереси і культурну ідентичність країн-учасників. Вивчено вплив глобалізації на країни, що розвиваються, зокрема на прикладі транснаціональних корпорацій, і проаналізовано їх домінування на національних ринках. Досліджено роль державної підтримки національних монополістів, таких як Huawei та Tesla, для забезпечення конкурентоспроможності на глобальному ринку. Оцінено виклики, що постають перед країнами під час адаптації до глобальних економічних змін, і підкреслено важливість глобального управління для запобігання кризових явищ у світовій економіці. Стаття висвітлює необхідність збалансованої взаємодії між глобальними та національними інтересами для забезпечення стабільності світового господарства та сталого розвитку.
КЛЮЧОВІ СЛОВА
глобалізація, регіоналізація, економічна інтеграція, транснаціональні корпорації, інтеграційні об’єднання, міжнародна конкуренція, економічне співробітництво, глобальне управління.
ПОСИЛАННЯ
1. Антипенко Н.В., Почерніна Н.В., Васильківський Д.М. (2024). Глобалізація та її вплив на міжнародні економічні відносини. Економіка та суспільство, Вип. 59.
2. Куцик П.О., Щупаківський Р.В. (2022). Екзистенційні тренди виклики та наслідки глобалізації для забезпечення конкурентоспроможності національної економіки. Вісник Львівського торговельно-економічного університету. Економічні науки, No. 67. С. 5-12.
3. Котко О.К. (2021). Сучасні тенденції розвитку зовнішньоекономічної діяльності України. Академічний огляд, № 1(54). С. 87-94.
4. Манелюк Ю.М., Чубур, Н. . (2023). Феномен глобалізації у трактуванні наукових шкіл: історія та сучасність. Науковий журнал «Політикус», Вип. 3. C. 115–119.
5. Осіпова Л. (2025). Передумови, сутність і наслідки глобалізації. Сучасні стратегії сталого розвитку держави та суспільства: наукові горизонти та перспективи: зб. матеріалів ІІ наук.-практ. конференції за міжнар. участю. Хмельницький: ХНТУ, Т. 2. С. 101-105.
6. Румянцев А.П., Радзиевская С.А. (2020). Трансформация структурной взаимозависимости глобализации и регионализации в мировой экономике. Стратегія розвитку України, № 1. С. 81-88.
7. Румянцев А.П. (2012). Глобальні орієнтири поглиблення міжнародного поділу праці. Актуальні проблеми міжнародних відносин, Вип. 110. Ч. 1.. С. 35-40.
8. Transaction trends: CEE dealmaking strong and stable. (2024).
9. Good Jobs First. Elon Musk’s Business Empire Is Built on $38 Billion in Government Subsidies. (2023).
10. Intriligator, M. (2004). Globalization of the world economy: potential benefits and costs and a net assessment. Journal of Policy Modelling, Vol. 26, Iss. 4. Pp. 485–498.
11. Huawei a key beneficiary of China subsidies that US wants ended. (2023).
12. Fubon completes merger with Jih Sun Bank. (2023).