ЦИФРОВЕ РЕСУРСНЕ ПРОКЛЯТТЯ В КОНТЕКСТІ ДАТАФІКАЦІЇ: НАРИСИ НОВОГО ЦИФРОВОГО МІЖНАРОДНОГО ПОДІЛУ ПРАЦІ
Навчально-науковий Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Маріупольський державний університет
АНОТАЦІЯ
Мета дослідження полягає в узагальненні підходів до інтерпретації категорій «нерівність можливостей» з метою використання отриманих результатів для теоретичного моделювання сутності поняття «цифрова нерівність», що дозволить запровадити поняття «цифрове ресурсне прокляття» і «цифровий міжнародний поділ праці». В основі статті лежить гіпотеза про абсолютизацію феномену транснаціоналізації під впливом цифрової трансформації. Стверджується, що усталені підходи до стратифікації країн в світовій економічній ієрархії за їхніми абсолютними і порівняльними перевагами поступово втрачають свою актуальність. Запроваджено поняття «повний цифровий ринок» і «неповний цифровий ринок». Доведено становлення нової форми капіталу – цифрового капіталу – як багаторівневого феномена, що дозволило нам виокремити п’ять форм його прояву.
Встановлено, що цифровий простір співпраці змінює структуру учасників, де «країна» радше виступатиме не стільки актором, скільки надавачем універсального ресурсу великим технологічним компаніям, які, використовуючи їхню здатність трансформувати цифрові платформи у цифрові екосистеми і трансформувати цифрові платформи у цифрові ринки, й виступатимуть новими розпорядниками глобальної за своїм статусом інформаційної ренти в умовах гіперконкуренції, Поняття «дата-колоніалізм» консолідує у собі весь процес вилучення, збору та привласнення даних з боку великих цифрових платформ з метою отримання прибутку, використовуючи при цьому стратегію економії за рахунок масштабу як фундаментальну конкурентну перевагу. Платформні транзакції ще більше сприяють розширенню ринкової влади платформ як на внутрішньому ринку, так і в глобальному масштабі. У цій версії «колоніалізму даних» 21-го століття великі технологічні компанії отримують вигоду з глобальної цифрової колонізації, що дає привід відмовитись від застарілого поділу країн на «багату Північ» та «бідний Південь» і запровадити категорію «цифрового ресурсного прокляття».
КЛЮЧОВІ СЛОВА
цифрова трансформація, датафікація, цифровий розвиток, цифрова екосистема, гіперконкуренція, цифрова нерівність, суперництво, транснаціоналізація, міжнародний поділ праці, ресурсне прокляття, конкурентоспроможність, цифровий капітал, ЦСР
ПОСИЛАННЯ