Перейти до вмісту (натисніть Enter)
SCRUM-МЕТОДОЛОГІЯ В УПРАВЛІННІ ПРОЄКТАМИ НА ПІДПРИЄМСТВАХ В УМОВАХ ЦИФРОВОЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ (in English)
Гук О.В.
Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»
http://orcid.org/0000-0002-8129-8392
Мохонько Г.А.
Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»
http://orcid.org/0000-0003-2126-6871
ЗАВАНТАЖИТИ СТАТТЮ
АНОТАЦІЯ
У статті підкреслюється важливість інноваційного підходу до управління проєктами як ключового чинника підвищення конкурентоспроможності підприємств, зокрема у фармацевтичній галузі, що зазнає істотних змін в умовах цифрової трансформації. Зазначено вагоме значення фармацевтики в національному господарстві, подано огляд її сучасного стану з урахуванням основних статистичних показників. Розглянуто тенденції розвитку галузі під впливом євроінтеграційних процесів, акцентовано на необхідності впровадження ефективних моделей управління проєктами в межах жорстко регламентованого виробничого середовища. У межах дослідження проаналізовано сутність поняття «управління проєктами», окреслено сучасні підходи до реалізації проєктної діяльності та особливості їх застосування у фармацевтичній сфері. Особливу увагу приділено SCRUM-методології як інструменту гнучкого управління, що забезпечує прозорість процесів, високий рівень командної взаємодії та оперативне прийняття рішень. Описано історичні передумови виникнення SCRUM, охарактеризовано його основні елементи — ролі в команді, ключові артефакти та події, що забезпечують ітеративний і адаптивний характер управлінського циклу. Розглянуто повний цикл SCRUM-процесу — від формулювання ідеї у Власника продукту до завершення реалізації проєкту. На прикладі проєкту з пошуку постачальників сировини для виготовлення готового лікарського засобу продемонстровано можливість ефективного застосування SCRUM у фармацевтичному виробництві. Показано зв’язок між цифровізацією виробництва та трансформацією підходів до управління в галузі. Узагальнено ключові вигоди впровадження SCRUM: прискорення реалізації проєктів, гнучкість планування, підвищення якості управлінських рішень. Визначено найбільш поширені інструменти підтримки SCRUM у вітчизняному бізнес-середовищі, з урахуванням наявного досвіду адаптації цифрових інновацій до фармацевтичного контексту та галузевих викликів, з акцентом на подальшу інтеграцію хмарних платформ, систем цифрового захисту даних та інструментів оптимізації управлінських процесів.
КЛЮЧОВІ СЛОВА
управління проєктами, проєктний менеджмент, Scrum-методологія, проєктна команда, розробка лікарських засобів, фармацевтика, цифрова трансформація.
ПОСИЛАННЯ
1. Черчик Л.М. (2022). Проектний менеджмент. Теоретичний курс : навч. посіб. Луцьк : Волинський національний університет ім. Л. Українки, 186 с.
2. Блага Н.В. (2021). Управління проєктами : навч. посібник. Львів : Львівський державний університет внутрішніх справ, 152 с.
3. Жигалкевич Ж. М., Чухліб В.Є. (2019). Управління проектами та ризиками: підходи та методи. Приазовський економічний вісник, Вип. 6(17). С. 126–130
4. Микитюк П.П., Брич В.Я., Микитюк Ю.І., Труш І.М. (2021). Управління проектами: підручник. Тернопіль, 416 с.
5. Державна служба статистики України.
6. Pharma and Healthcare Industries Overview 2017 reduced.
7. Фармацевтика під час війни. Березень 2024. Darnytsia.
8. У 2023 році аптечні продажі ліків зросли на 25%. Skilky? Онлайн-медіа.
9. Трансформуйте свій фармацевтичний бізнес за допомогою SATT PLATFORM. Об'єктивний інформаційний канал для фахівців галузі.
10. Фесенко Т.Г. (2012). Управління проектами: теорія та практика виконання проектних дій : навч. посібник. Х. : ХНАМГ, 181 с.
11. Sutherland, J. (2011). Takeuchi and Nonaka: The Roots of Scrum. Scruminc.
12. Scrum Alliance: Professional Scrum & Agile Training & Certifications
13. Schwaber, K., & Sutherland, J. (2020). The Scrum Guide: The Definitive Guide to Scrum: The Rules of the Game.
14. Трансформація фармацевтичного сектору України до європейського ринку. (2024).