Перейти до вмісту (натисніть Enter)
ЦИФРОВІЗАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ЯК ІНСТРУМЕНТ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД
ЗАВАНТАЖИТИ СТАТТЮ
АНОТАЦІЯ
Констатовано, що цифровізація діяльності органів місцевого самоврядування (ОМС), є необхідною передумовою для досягнення сталого розвитку територіальних громад, інструментом підвищення їх інституційної спроможності та забезпечення якісного державного сервісу відповідно до сучасних стандартів і вимог інформаційного суспільства. Вказано на низку стратегічно важливих факторів, що визначають сучасні тенденції розвитку публічного управління (необхідність: підвищення ефективності та прозорості управлінських процесів, забезпечення доступності послуг для громадян, адаптації до викликів цифрової економіки, імплементації принципів сталості у роботу ОМС й забезпечення стійкого розвитку територіальних громад). Розкрито рольове навантаження цифровізації у діяльності ОМС. Систематизовано основні напрями і переваги цифровізації у досягненні цілей сталого розвитку. Встановлено взаємозв’язок цифрової трансформації з розвитком електронної демократії (розкривається через: активне залучення громадян до процесів прийняття управлінських рішень; формування і реалізацію соціально-економічної і екологічної політик; контроль за діяльністю місцевих органів влади і ОМС). Визначено, що інтеграція цифрових технологій у діяльність ОМС, створює нові можливості для утвердження принципів відкритого врядування та електронної демократії (відбувається через: забезпечення доступу громадськості до інформації про роботу ОМС; використання електронних інструментів громадської участі (онлайн-опитування, громадські консультації, електронні петиції) тощо). Наголошено на існуючих загрозах для електронної демократії, які повинні бути нівельовані й усунуті (маніпуляції результатами онлайн-опитувань та електронного голосування; дезінформація та фейки, що формують хибну громадську думку (передусім, через соцмережі); цифрова нерівність; недосконалість нормативно-правового супроводу; недовіра громадян до цифрових інструментів демократії та інші). Акцентовано на значимості розвитку цифрової інфраструктури територіальних громад в контексті цифровізації діяльності органів місцевого самоврядування.
КЛЮЧОВІ СЛОВА
цифровізація, електронна демократія, органи місцевого самоврядування, сталий розвиток, цифрова інфраструктура.
ПОСИЛАННЯ
1. Про схвалення Концепції розвитку цифрової економіки та суспільства України на 2018-2020 роки: Розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018р. № 67-р.
2. Бречко, О., Кривокульська, Н. (2023). Вплив цифрової трансформації на досягнення екологічних цілей сталого розвитку України. Modeling the development of the economic systems, No. 4. Pp. 201–209.
3. Гавкалова Н. (2023). Переваги використання цифровізації місцевого самоврядування: матеріали Ⅳ Міжнар. наук.-практ. конференції учених та студентів «Цифрова економіка як фактор інновацій та сталого розвитку суспільства»,(7-8.12.2023). Тернопіль.: ТНТУ, С. 31–33.
4. Карпенко О.В., Денисюк Ж.З., Наместнік В.В. та ін. (2020). Цифрове врядування: монографія. Київ: ІДЕЯ ПРИНТ, 336 с.
5. Рикович М. (2023). Цифровізація управлінської діяльності органу місцевого самоврядування: тези доп. IV Міжнар. наук.-практ. конференції учених та студентів «Цифрова економіка як фактор інновацій та сталого розвитку суспільства»,(7-8.12.2023). Тернопіль: ТНТУ, С. 127–128.
6. Корженкова І., Карпенко А. (2024). Електронна демократія: плюси, мінуси, підводні камені.
7. Сергієнко А. (2024). Хронологія цифровізації України: як «Держава у смартфоні» підкорює світові рейтинги.
8. Цифровізація регіонів і громад: перші вимірювання 2025 року. (2025).