Перейти до вмісту (натисніть Enter)
ДЕРЖАВНО-ПРИВАТНЕ ПАРТНЕРСТВО ЯК МЕХАНІЗМ РОЗВИТКУ ТРАНСПОРТНОЇ ТА ПРОМИСЛОВОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ
ЗАВАНТАЖИТИ СТАТТЮ
АНОТАЦІЯ
У статті вивчаєт͏ься державно-приватне͏ п͏ар͏тнерство як ефективний спосіб розвитку транспорту та промислової інфраструктури. Розглядалися ͏теоретичні основ͏и ДПП, його головні характ͏еристики та вигоди для дер͏ж͏ави і приватного сектору. Проаналізований світов͏ий͏ досвід викорис͏тання ДПП у бу͏дів͏ництві інфраструктури, виділені ус͏пішні моделі й можливі риз͏ики. Особливу увагу нада͏но можливо͏ст͏ям та майбутньому в͏икорис͏тання механ͏ізмів ДПП в Україні для оновлення старої інфраструктури і стимулювання економічного зростання. Запропоновані рекомендації щодо покращення законодавчого та організаційного середовища для впровадження проектів ДПП в транспор͏тні͏й та пром͏исловій галузях України.
Розкрито сутність ДПП як інституційного та економічного інструменту, аналізує його ключові характеристики, принципи та моделі реалізації у сфері транспортної та промислової інфраструктури. Особливу увагу приділено перевагам і ризикам, пов’язаним із застосуванням механізмів ДПП для держави, приватного бізнесу та суспільства в цілому. Розглядаються світовий досвід успішного впровадження проектів ДПП у зазначених галузях, а також специфіка застосування таких механізмів в Україні з урахуванням її економічних, політичних та правових реалій.
Транспортна інфраструктура, що включає автомобільні та залізничні шляхи, морські та річкові порти, аеропорти, трубопроводи та логістичні центри, є ключовим елементом забезпечення економічного зростання, мобільності населення та національної безпеки.
Проведене дослідження підтверджує значний потенціал державно-приватного партнерства. У світі існує чимало успішних прикладів застосування ДПП. Вони демонструють його здатність залучати приватні інвестиції та підвищувати ефективність управління. А також прискорювати реалізацію проектів та впроваджувати інноваційні технології.
Таким чином, державно-приватне партнерство є перспективним інструментом для розвитку транспортної та промислової інфраструктури в Україні. Його ефективне використання може сприяти залученню необхідних інвестицій, впровадженню інновацій, підвищенню якості інфраструктурних послуг та забезпеченню сталого економічного зростання.
КЛЮЧОВІ СЛОВА
державно-приватне партнерство, промислова інфраструктура, економічне зростання, промислова галузь.
ПОСИЛАННЯ
1. Амоша О.І., Новак І.М. (1999). Соціальні аспекти реструктуризації підприємств. Частина 1. Правова база та світовий досвід : наукова доповідь. Донецьк : ІЕП НАН України, 88 с.
2. Жук В.П. (2012). Організація державно-приватного партнерства в зарубіжних країнах. Інвестиції: практика та досвід, № 11. С. 111–113.
3. Мішеніна Г.А. Щодо питання формування організаційно-економічних засад створення та реалізації проектів державно-приватного партнерства в Україні.
4. Мущинська Н.Ю. (2011). Дослідження сучасного стану розвитку відносин державно-приватного партнерства в Німеччині та Україні. Економічні науки. Сер.: Економіка і менеджмент, Вип. 8. С. 232–266.
5. Павлюк К.В., Павлюк С.М. (2010). Сутність і роль державно-приватного партнерства в соціально-економічному розвитку держави. Наукові праці КНТУ. Сер.: Економічні науки, Вип. 17. С. 10–19.
6. Полякова О.М. (2009). Державно-приватне партнерство в Україні: проблеми становлення. Комунальне господарство міст. Серія : Економічні науки, Вип. 87. С. 317-322.
7. Михальченко О.А., Райчева Л.І. (2023). Державно-приватне партнерство як стратегічний інструмент розвитку транспортного комплексу України. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Міжнародні економічні відносини та світове господарство, Вип. 46. С. 51-57.
8. Гарбариніна В.Ю., Федорчук О.В. (2022). Роль державно-приватного партнерства у відбудові транспортної інфраструктури України. Демократичне врядування, Вип. 2. С. 44-57.
9. Гейц В.М., Семиноженко В.П., Кваснюк Б.Є. (ред). (2022). Стратегічні виклики ХХІ століття у суспільстві та економіці України: в 3 т. Київ: Фенікс. Т. 3: Конкурентоспроможність української економіки, 556 с.
10. Про державно-приватне партнерство. Закон України № 40, ст.524 від 1 липня 2010 р.