Перейти до вмісту (натисніть Enter)
РЕГУЛЮВАННЯ ПРОЦЕСІВ ВІДНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ
ЗАВАНТАЖИТИ СТАТТЮ
АНОТАЦІЯ
У статті розглянуто підходи до регулювання процесів відновлення та розвитку сільськогосподарських підприємств на основі використання характеристик життєвого циклу. Розкрито особливості обґрунтування рішень з урахуванням послідовності етапів розвитку суб’єкта господарювання та впливу окремих складових на тривалість та успішність його існування. Кризові явища призвели до різкої зміни умов господарювання і потребують корекції підходів до оцінювання поточної ситуації. Враховуючі, що підприємство є складною соціально-виробничою системою, запропоновано виділити її основні складові для регулювання процесів відновлення. Наведено етапи обчислення інтегрального показника життєвого циклу підприємства. Запропоновано методичні підходи для зменшення впливу статистичних викидів і нормалізації оцінки основних виробничо-економічних показників підприємства та збереження балансу між швидкістю і точністю. Надано ілюстрацію використання рекомендацій з побудови прогнозу життєвого суб’єкта господарювання. Уточнено особливості процедури виявлення факторів впливу підсистем агрофірми, а також побудови ієрархії впливовості на інтегральний показник з урахуванням характеру їх впливу у часі. Розставлено акценти на найбільш впливових підсистемах підприємства, для формування плану заходів, який дасть змогу регулювання процесів розвитку та відновлення і спрямовування ресурсів на ключові напрямки для усунення слабких ланок і підвищення стійкості підприємства.
КЛЮЧОВІ СЛОВА
регулювання, відновлення, аграрні підприємства, життєвий цикл, прогнозування, фактори, резерви.
ПОСИЛАННЯ
1. У 2024 році аграрна продукція склала 59 % в загальному експорті. (2025). Комітет з питань аграрної та земельної політики.
2. Віталій Коваль: Україні необхідно відкривати нові ринки, щоб забезпечити світову продовольчу безпеку (2024).
3. Як війна вплинула на прибутковість сільськогосподарського виробництва. (2024).
4. S&P lowers issue rating on Ukraine's GDP-linked debt to 'D' from 'CC'. (2025). Reuters.
5. Балюк, С. (2024). Понад 25% ґрунтів в Україні деградовані, а потенціал родючості реалізується всього на 60–70%. The Ukrainian Farmer.
6. Аналіз і перспективи розвитку сільського господарства України 2025. (2025). Mukachevo.net.
7. Кучер, Л., Хелдак, М., Ороховська, Л. (2023). Оцінка готовності аграрних підприємств до впровадження інноваційних проєктів. Agricultural and Resource Economics: International Scientific E-Journal, Т. 9, № 1, С. 224-259.
8. Метеоумови для аграріїв України на 3–9 червня 2025 р. APK-Inform.